Duben na zahradě

Okrasná zahrada

Duben představuje ideální dobu pro založení trávníku. Pečlivě připravte půdu, dodejte jí humus i živiny a zvolte travní směs vhodnou právě do vaší zahrady.
Pokud již trávník máte, postarejte se o něj. Odstraňujte pravidelně mechový porost, svědčící o nevyrovnaném hospodaření s vodou, živinami a vzduchem. Do půdy se dostává málo vzduchu a ta je potom kyselá. Trávníku pomůže pouze důkladné provzdušňování - rozpíchejte celou plochu speciálními hráběmi nebo vidlemi jednou napříč a jednou podélně, tuto činnost vždy po několika týdnech opakujte. Mech, který vyhrabete, můžete přidat do kompostu.
Zatravněné plochy je třeba posekat. Kdy přesně? Čas pro první sečení nastává, když kvetou zlatice. Sekejte hodně nízko, výška seče se má pohybovat kolem čtyř až pěti centimetrů. Po posečení je nutné trávník důkladně zavlažit a dodat mu živiny. Nejjednodušší je, použijete-li hnojivou závlahu.
Stále ještě můžete vysévat letničky. V případě otužilých rostlin i přímo na záhony. Poté, co vzejdou, je vyjednoťte.
Okrasné keře i trvalky přihnojte, dopřejte jim bohatou zálivku a plochu kolem nich nastelte mulčem.
Sázejte okrasné stromy a keře, které později raší a špatně snáší chladnou zimu, aby si během sezony stihly vytvořit silný kořenový systém.
Zakročte proti plevelům, objevujícím se jak v záhoncích, tak i na pěšinkách.
Odstraňujte odkvetlé květy cibulovin dříve, než se začnou vytvářet semeníky. Listy na rostlině nechte, dokud nezežloutnou. Již odkvetlé rostliny podpořte hnojivem s nízkým obsahem dusíku.
Růže vás v létě potěší mnoha květy, pokud ji právě teď sestříháte.
Pusťte se do jarního řezu růží. Odstraňte suché a poškozené výhony, potom zkraťte výhony silnější, a to na tři až pět oček. Čím slabší je výhon, tím silněji je třeba ho zkrátit. I růže je dobré přihnojit.

Užitková zahrada

V polovině dubna přichází čas pro výsadbu raných brambor, a to jak předklíčených, tak i nepředklíčených. Brambory ukládáme do půdy vylepšené kompostem. Čím je hlíza větší, tím hlouběji ji sázíme. Vzdálenost mezi řádky se udává až sedmdesát centimetrů, mezi brambory v řádku pak čtyřicet.
Jestliže jste v minulém roce po sklizni neprořezali peckoviny, můžete vše dohnat právě teď. Vyšší teploty nejsou na závodu, ba naopak: urychlují hojení ran a zabraňují klejotokové rakovině.
Abyste zabezpečili dobrý výnos jarního česneku, musíte ho vysadit nejpozději do desátého dubna.
Vyséváme kořenovou zeleninu, salát, ředkvičky (pokud je už máte vyseté, nevadí, budou dozrávat průběžně), později i červenou řepu, hrách či letní salát.
Sestřiháváme víceleté bylinky, které obrůstají z nadzemních částí a užívají se jako koření. Ty bylinky, jež pěstujeme ze semen, přesazujeme v poslední třetině měsíce.
Okopávejte půdu pod korunami stromů, chcete-li si usnadnit práci, tak ji namulčujte. Zabráníte tak odpařování vody z půdy.
Ke konci měsíce můžeme už do skleníků a fóliovníků vysazovat okurky a rajčata. Nejvhodnější dobou pro sázení veškeré zeleniny je večer.
Touto dobou lze vysít do kořenáčků i semena cuket; uspíší se tak jejich sklizeň.
V době plné mízy, tedy koncem měsíce, můžeme začít s přeroubováním stromů za kůru. Nejlepší výsledky bývají v době kvetení stromů.

Balkonové rostliny

Pokračujte v péči o rostliny, které byly přes zimu uloženy v místnostech s nižší teplotou. Po odstranění jejich odumřelých částí a po seřezání rostlin kontrolujte, zda se neobjeví škůdci.
Právě nyní je ideální doba k přesazování rostlin balkonových i pokojových. Květináče, které jste již někdy použili, je třeba důkladně vydrhnout z vnější i vnitřní strany. Vyvarujte se však užití chemických čisticích prostředků!
Pusťte se do osazování venkovních truhlíků.

Ivana Gromotovičová


APLIKACE
ZAJÍMAVÉ ODKAZY
POČÍTADLOTyto stránky připravuje