Září na zahradě

OKRASNÁ ZAHRADA

V září nám zahradu ozdobí hvězdnice, rozchodníkovec, fyzostégie, hořce, ozdobná kapusta nebo tabák. Také stále ještě kvetou některé růže, plaménky, ibišky, hortenzie, mochna, tavolník nebo třezalka. Zatímco na ovocné a zeleninové zahradě je září měsícem úrody a sklizně, pro okrasnou zahradu je to spíš období výsadby. Sázíme jehličnany a stálezelené dřeviny, které dáváme do země nejlépe s kořenovým balem, dále pak dvouletky, lilie, kosatce a na jaře kvetoucí cibuloviny, jako jsou například tulipány, ladoňky a talovíny. Nesázíme ale ještě narcisy, s těmi počkáme až na říjen.

Další důležité práce:

Přihnojujeme okrasné dřeviny, které jsou citlivější na mrazy, aby nenamrzly. Dělíme a přesazujeme skoro všechny trvalky, vynecháme pouze na podzim kvetoucí druhy. Ošetřujeme volnou půdu, aby byla připravena na jarní výsadbu. Sbíráme semena odkvetlých letniček, abychom je mohli vysít v příštím roce. Sbíráme je suchá, nebo je později dosušíme. Sklízíme ozdobné druhy tykví, které nyní dozrávají. Je třeba vydatně zalévat jehličnany, aby v pořádku přečkaly zimu. Chceme-li na podzim vysázet opadavé listnaté stromy, již nyní pro ně připravíme jámy. Rozšiřujeme, popřípadě vytváříme úplně novou skalku. Letněné pokojové květiny vracíme zpět domů. Trávník ošetřujeme proti plísni sněžné.

OVOCNÁ ZAHRADA

V září očesáváme jabloně a hrušně. Při sklizni dáváme pozor, aby pád jednoho plodu nepoškodil jiné, protože jejich poškození by způsobilo hnilobu. Postupujeme směrem do středu a nahoru. Právě nyní je pravý čas ke sklizni dvakrát plodících jahod a beztrnných ostružin. Ty už se později sbírat nemají, protože nejsou sladké a chutné, navíc jsou často plesnivé. Švestky a pološvestky jsou dozrálé a je třeba je očesat. Sklizeň využijeme k tomu, abychom plody zkontrolovali, jestli nejsou napadené šarkou. Takto napadený strom je nevyléčitelný, proto je třeba jej vykopat a spálit. Na jeho místo nevysazujeme jiné slivoně, protože jsou na šarku citlivé, ale klidně zde můžeme umístit bobuloviny nebo jádroviny.

Další důležité práce:

Sklízíme vlašské ořechy. Počkáme, zda spadnou, popřípadě je setřeseme na zem. Po sběru je sušíme v jedné vrstvě na suchém a světlém místě (3-5 týdnů). Sklízíme dozrálé hrozny révy vinné a jejich keřům zkracujeme vrcholky letorostů. Rybíz a angrešt prosvětlujeme odřezáváním starých větví. Máme poslední šanci k očkování broskvoní. Společně s ovocem neskladujeme výrazně aromatické druhy zeleniny, aby ovoce nenačichlo. Skladujeme, moštujeme a kompotujeme ovocné plody. Vysazujeme nové jahodníky, které musí být dobře zakořeněné, abychom se mohli příští rok těšit na bohatou sklizeň. Shnilé a popadané ovoce sbíráme a v případě, že je ukládáme do asanační jámy, zasypáváme je páleným vápnem.

ZELENINOVÁ ZAHRADA

Září je měsícem sklizně a zpracovávání zeleniny. Po sklizni je třeba připravit záhony na další pěstování. Záhony okopeme, zryjeme, odstraníme plevel a pohnojíme. To, že je září měsícem sklizně, ale neznamená, že ještě nemůžeme něco zasadit. Vysejeme ředkvičky, česnek, zimní salát, špenát, kopr a ozimý květák. V případě velmi nepříznivého počasí, můžeme rostliny chránit fólií. Česnek, který můžeme vysazovat až do poloviny října, by se neměl sázet do půdy po cibuli, póru, rajčatech, bramborách a po česneku samém.

Další důležité práce:

Mrkev a pór chráníme netkanou textilií proti škůdcům. Ničíme vajíčka a housenky na košťálové zelenině. Nestačíme-li už je ničit sami, použijeme postřik. Rajčata chráníme za vlhkého počasí přípravky proti plísni bramborové. Když předpovědi hlásí mrazíky, sklízíme i nedovyvinutá rajčata, která necháme dozrát doma. Pod plody tykví dáváme prkna nebo dlaždice, aby od země neuhnívaly. Vytrvalou zeleninu a léčivé rostliny přesazujeme do čerstvé půdy s dostatečným množstvím živin.Ivana Gromotovičová


APLIKACE
ZAJÍMAVÉ ODKAZY
POČÍTADLOTyto stránky připravuje